اردیبهشت ۱۰ ۱۳۹۶ ۰نظر
پذیرش ایده‌های تامین مالی مسکن

پذیرش ایده‌های تامین مالی مسکن

«مركز توسعه كارآفريني» براي حمايت موثر از ایده‌های مرتبط با نظام تامین مالی مسکن و بخش ساختمان راه‌اندازی می‌شود.

این مرکز که در بانک عامل بخش مسکن تاسیس خواهد شد، امكان تكامل ايده‌هاي مرتبط با «ارائه خدمات نوین در حوزه‌هاي ساخت و ساز، تجهيزات صنعتي و هوشمند ساختماني، خدمات نوين معاملات مسكن، ابزارهاي تامين مالي و همچنين خدمات پولي_بانكي» و تبديل آنها به محصول تجاري را فراهم مي‌كند. هدف كليدي از راه‌اندازي اين مركز، «جذب صاحبان ايده و انواع پشتيباني از آنها براي تبديل ايده‌ها به محصول تجاري قابل‌عرضه به بازار مصرف» عنوان شده است.

در این‌باره، محمدهاشم بت‌شكن مديرعامل بانك عامل بخش مسكن اعلام کرد: بانك با ايجاد اين مركز، ضمن آمادگي كامل براي پذيرش همه ايده‌هاي موجود در حوزه‌هاي كارآفريني مرتبط با بخش مسكن و بازار پول و حمايت جدي_عملياتي از آنها، درنظر دارد فكرهاي خلاق را خيلي سريع و در عرض كمتر از ٨ ماه، به محصولات تجاري و متولد شدن شركت‌های ارائه‌كننده خدمات مرتبط تبديل كند. بت‌شكن نحوه كار و سرويس‌دهي در مركز توسعه كارآفريني بانك مسكن را به شکل زنجیره‌ای مرکب از سه حلقه تشریح کرد که مجموعه‌ای از خدمات و سرویس‌ها در قالب «انکوباتور»، «استارت‌آپ» و «شتاب‌دهنده‌» می‌شود.

مرکز توسعه کارآفرینی بانک مسکن، در اولین مواجهه با یک ایده که مالک آن ایده، به بانک معرفی می‌کند، خدمات «انکوباتور» برای رشد اولیه ‌ایده را به مالک ارائه می‌کند. این خدمات شامل تجهیزات اولیه‌ای همچون دفتر کار و لوازم اداری موجود در آن، اینترنت پرسرعت و تجهیزات رایانه و کتابخانه است تا امکان تبدیل ایده به محصول اولیه فراهم شود. در کنار حلقه اول خدمات‌دهی این مرکز –حلقه مربوط به خدمات انکوباتوری- پروسه تکامل ایده‌های نوین مرتبط به بخش مسکن و پولی، از طریق حلقه دوم یعنی خدمات «استارت‌آپ»، توسط مرکز توسعه کارآفرینی راهبری می‌شود.

خدمات «استارت‌آپ» شامل مجموعه‌ای از کارها و خدماتی است که از ارائه «مشاوره حقوقی برای ثبت شرکت و ثبت اختراع و ثبت برند تجاری» شروع شده و در نهایت به تدوین اساسنامه و ثبت شرکت ختم می‌شود. حلقه سوم از زنجیره خدمات مرکز توسعه کارآفرینی به «شتاب‌دهنده» مربوط است. در قالب این حلقه، هدف آن است که بدون فوت‌وقت، تکلیف «موفقیت» یا «شکست» فرآیند تبدیل ایده به محصول تجاری روشن شود و امکان فروش محصول، مورد آزمون و بررسی نهایی قرار بگیرد. حلقه «شتاب‌دهنده» شامل خدماتی همچون آموزش مدیریتی به صاحبان ایده است که اغلب، متخصصان فنی و دانشجویان تازه فارغ‌التحصیل شده یا در حال تحصیل هستند که باید با فنون مدیریت، بازاریابی و سایر مولفه‌های موردنیاز برای ورود به محیط کسب و کار، آشنا شوند.ls

در قالب این حلقه از خدمات مرکز، مسائل و موضوعات مدیریتی، بازاریابی، نحوه تهیه طرح‌های توجیهی و اقتصادی، نحوه امضای قراردادهای تجاری، چگونگی تاسیس شرکت و مباحث بیمه، تامین‌اجتماعی، مالیات و مشاوره‌های مرتبط با آن، به صاحبان ایده و دارای محصول اولیه ارائه می‌شود. در صورتی که ‌ایده اولیه، بعد از عبور از زنجیره خدمات مرکز توسعه کارآفرینی، قابلیت محصول‌شدن برای عرضه به بازار را پیدا کند، متناسب با نوع محصول که می‌تواند برای «بخش مسکن و ساختمان»، «حوزه بانکداری» یا «خدمات نوین تامین مالی»، قابل مصرف و استفاده باشد، آن محصول از سوی زیرمجموعه‌های بانک مورد حمایت قرار می‌گیرد. برای این منظور، برنامه تاسیس و راه‌اندازی صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه پیش‌بینی شده است. این صندوق‌ها با خرید سهام شرکت‌های تازه تاسیس، از آنها حمایت به‌عمل می‌آورند.این مرکز با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری تاسیس خواهد شد.

منبع:دنیای اقتصاد